Rakip Analiz Sistemi Yayında. Sıra Bulucu, Backlink ve DA/PA Sorgulama. Hemen Denemek İçin Tıkla!

SEO da Kullanıcı Deneyiminin Önemi Nedir

Güncelleme Tarihi: 01.11.2022.

SEO'da kullanıcı deneyiminin önemi nedir? sorusunu yanıtlamadan önce SEO hakkında kısaca bilgi vermemizde fayda var. Google, dijital dünyanın en önemli araçlarından biridir. Merak ettiğimiz bütün sorularla ilgili her cevabı bulabilmek için sürekli olarak kullandığımız arama motorlarının öncüsüdür.

Bu bilgilere ulaşırken her bilginin karşımıza çıkması ilk yıllarda bizi şaşırtmış olabilir. SEO ise, yazıların içeriklerin yani yazıların Google sayfalarında en üst sıralarda görünmesini sağlayacak şekilde optimize edilmesidir. SEO, Google mantığına göre çalışır yani sistem olarak 

Google’a bağlısınız ve platformun size sunduğu kriterleri uygulamak zorundasınız. Google’in önemsediği en önemli husus ise içeriktir. En az 300, en fazla 1000 kelime içerikler Google’ı mutlu eder diyebiliriz. Kendinize bir web sitesi kurmaya karar verdiniz, isim, tasarım her şeyi hazır hale getirdiniz. Tek yapmanız gereken sitenizin formatına uygun içerikler hazırlamak olacaktır. İçeriklerinizin düzenli olarak her gün yazılması sitenizin aktifleşmesini sağlar. SEO için önemli ikinci husus ise, yazdığınız içeriklerin özgün ve başka yerlerde yazılmamış olması gerekmektedir. Kopyala-yapıştır mantığı Google un prensiplerine aykırıdır. Eğer, listede (SERP) görünümünün yükselmesini ve istiyorsanız içeriğinizin orijinal ve özgün olması gerekiyor. Yapılan araştırmalarda, arama motorlarındaki tıklamaların %75’inin ilk üç sonuca ulaştığı belirtiliyor. 

Yani tıklamaların sadece %25’i yüzlerce kişiye yayıldığı anlamına gelmektedir. Kısacası ilk üç arasında yer almak istersiniz. İçeriklerinizin milyonlarca kişiye ulaşması için SEO çalışmalarının dikkatli bir şekilde yapılması önemlidir.kullanıcı deneyimi nedir ne ise yarar

SEO tekniği Google’ın algoritma mantığına uygun olarak çalışmaktadır. Dijital dünyada birçok içerik üretimi, anahtar kelime uyumu, sayfa hızı, web sitesi tasarımı gibi çalışmalar SEO ‘nun bütünsel parçalarını oluşturmaktadır. SEO ve kullanıcı deneyimi yani (UX) bütünlük ve uyum içerisinde kullanıcıya aradığı cevabı görseller ve metinler ile verebildiğinde web sitenizin alaka ve kontrol ve sonuçlara ulaşma ilkeleri yerine getirilmiş olup, kullanıcı odaklı çözümle ile birlikte web sitenizin trafiği ve ziyaretçi sayısı artmaktadır. 

Günümüzde oluşturulan her web sitesi SEO uyumlu mudur? 


Kullanıcıyla ne kadar verimli bilgi, ürün, hizmet içeriğinde gelin beraber inceleyelim.  SEO'da kullanıcı deneyiminin önemi nedir? SEO diğer adıyla arama motoru optimizasyonu ücretli olmayan organik sitelerde yapılan aramalarla arama motorlarında en iyi sıralara gelecek şekilde optimize etme işidir. Bir web sitesi sahibiyseniz eğer, sitenizin Google gibi arama motorlarında aradığı bazı ipuçları ile  karşılaması önemlidir.  

Google’ın amacı arama yapan kullanıcıların en iyi deneyimi yaşamalarını ister bu yüzden mümkün olduğunca en iyi bilgileri sunar. İçerikleriniz Google aracılığıyla aranacak ve en iyi bilgiyi veren site olarak tanınmasını sağlayacaktır. İyi yapılan bir SEO çalışması arama motorlarının en sevdiği çalışmadır. Arama motorları hangi içeriği içerdiklerini anlamak için web sayfalarını robotlar aracılığıyla tarar.

Yeterli bilgi verisini topladıktan sonra bu sayfaları dizinlerine eklerler. Daha sonra algoritmaları bir kullanıcının arama sorusunu dizindeki alakalı bilgilerle eşleştirir ve arama yapanlar sorguladığında direk bilgiye ulaşmış olur. Arama motorlarında milyonlarca veri ve dizin bulunmaktadır. Bilgiler spesifik olduğu için SEO’nun teknik olarak Google tarafından nasıl değerlendirildiği hakkında tam olarak bir bilgi bulunmamaktadır. Bu bilgiye ulaşmak henüz imkansız gibi görünüyor.  

SEO iki teknikle yapılmaktadır site içi ve site dışı SEO’dur. Site içi SEO; metin, tasarım, meta verileri, alt metin, başlık, kategori, arama etiketleri, fotoğraf…vb. her şeyin dahil olduğu yani sitenizde içerik girerken yaptığınız bütün teknik ve yazınsal uygulamaların oluşturduğu stratejik çalışmalardır. Site dışı SEO ise sitenizin dışında yaptığınız teknik çalışmalardır. Yani site harici bağlantılar, sosyal paylaşımlar, ve diğer sitelerin tanıtım yöntemleri gibi bütün teknik konuları ele alır. Bu iki teknik çalışma sitenize trafik çekmek amacıyla yapılmaktadır. Sitenizin çok önemli bir oyuncu olduğunuzu bildirmeniz önemlidir. 

SEO'da kullanıcı deneyiminin önemi nedir? 

SEO teknik ve mantık işidir, Google’ın direktiflerine, prensiplerine göre hareket ederseniz eğer, siteniz kısa sürede milyonlarca kişiye ulaşır ve tanınmış olur. Tek yapmanız gereken her gün Google’in istediği kelime sayısı kadar içerikler yazmaktır. Sitenizle okunacak binlerce yazı varsa eğer, Google mantığı bu durumu sever. Bu nedenle sitenize düzenli olarak 300-1000 kelime içerik girmeniz gerekmektedir. İçeriğinizin size ait ve orijinal olması önemli bir detaydır. SEO için Google’ın matriksi olarak düşünebiliriz.