SEO

SEO Consol sizlere en doğru şekilde nasıl SEO yapılır, arama motorları yönergeleri nelerdir? nerden başlamalısınız bu konular hakkında detaylı bilgiler sunmaya devam edecektir.

SEO Nedir ? Yönergelere Uygun SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

 

SEO, “Search Engine Optimization” kelimesinin kısaltması olup Türkçe olarak arama motoru optimizasyonu anlamına gelir. SEO çalışması internet sitelerinin "Google" başta olmak üzere arama motorları yönergelerine uygunluk ve web site iyileştirme çalışmaları ile sitelerin arama motorlarında daha üst sıralara listelenerek hedef kitlesine ulaşmasını sağlayan bir çalışma olarak adlandırabiliriz. SEO çalışması ile web siteleri, Google ve tüm arama motorlarında bulunabilir linklerini arttırarak trafik çekmeyi hedeflemektedir.

Aslında kısaca SEO nedir? Sorusunu özetlemek gerekirse, bir içeriğin internet ortamında arama motorları aramalarında daha üst sıralarda yer alarak ürün, hizmet ve içeriğinizin daha fazla etkileşim almasını sağlamak için arama motorları kriterleri ile ön plana gelmek için SEO uzmanlarının yaptığı teknik ve taktik çalışmalarının bütünüdür.

 

SEO

 

SEO Nasıl Yapılır? Google SEO Çalışması Yapmak Tüm Arama Motorları İçin Geçerli Midir?

Seo Nasıl Yapılır?

 

 

Arama motorlarının en başarılısı ve en çok kullanılanı “Google arama motoru” olduğu için SEO çalışması ile en çok trafik alacağınız arama motoru “Google” dir. “Google arama motoru” arama sonuçlarında, her zaman kaliteli ve en doğru içeriği sunmak için algoritması üzerinde sürekli yenilik yaparak en çok kullanılan arama motoru ünvanını kazanmıştır. Kalite site demek içerik olarak açıklayıcı ve rakiplerine göre daha anlaşılır ve kullanıcı deneyimi odaklı tasarlanmış sitelerdir. Doğru içerik ve doğru yapı ile yapılmış siteler arama motorlarının dikkatini çekmeyi başarmaktır. SEO çalışmasının başlangıç aşamasında en önemli konu stratejik bir çalışma planlaması yapmaktır. Planlama içinde öncelikle SEO analizi yapılır, sektör analizi, rakip analizi ve ardından hedef kitleye ve sitenin alanına göre anahtar kelime araştırması yapılarak içerik üretimine geçilmelidir. Şimdi site içi ve site dışı SEO'yu daha detaylı bir şekilde alt başlıklarını ele alarak incelersek, nasıl başarılı bir SEO çalışması yapılır? Sorusuna en doğru cevaplar bulabiliriz.

 

Site İçi SEO Nedir? (On-Page SEO) Nasıl Yapılır?

 

Site içi SEO, bir web site iyileştirme çalışması olarak bilinmektedir. Google başta olmak üzere, Arama motoru  botlarının web sitelerini daha rahat taraması ve anlaması için yapılan teknik çalışmalardır. Site içi SEO'da yapılan çalışmalarla, arama motorlarına kaliteli ve kullanıcı dostu içerikler ürettiğimizi kanıtlamak için uğraşırız, aynı zamanda arama motorlarına sitemizi daha kolay bir şekilde tarayabilmesi için yardımcı olmak adına site içi SEO çalışmaları yaparız.

Arama motorları web sitelerinin kalitesini ölçmek için algoritmaları doğrultusunda sitelere puan verirler, algoritmalara uygun ve arama motorları yönergelerine dikkat ederek tasarlanmış siteler için kalite puanları ön planda tutularak daha üst sıralarda yer almasına olanak sunarlar. Siteyi ön plana getirmek için, kod yapısı, içerik kalitesi ve içerik yeterliliği, kullanıcı ve arama motoru dostu oluşu, açılış sayfa hızı, (PageSpeed Insights) puanlaması gibi özellikleri en iyi kullanan sitelere önem verirler. Sitenizin (TO) tıklama oranını yükseltmek için hedeflenen anahtar kelimelerde kitlenize ulaşır ve sitenizi trafik çekersiniz, yalnız kullanıcıların sitenizde veya içeriğinizde geçirdiği zaman çok önemlidir, sitede kalma süresi ne kadar uzun olursa siteniz arama motorları tarafından o kadar kaliteli olarak anımsanır.

 

PageSpeed Insights Puanlaması ve Önemi

 
 

Site İçi SEO'da HTML Meta Etiketleri ve URL Yapısı Uyumluluğu

 

Site içi SEO’nun en temel yapılması gereken tekniklerden HTML meta etiketleri ve URL yapısı, web sitelerinin arama motoru bot sistemi tarafından sayfalarımızın amacının doğru algılanması ve kolayca indexlenip dizine eklenmesi için önem taşır. Web site meta etiketleri arasında istenilen başlıca parametreler; (Title) sayfa başlıkları ve (Description) açıklamaları ve URL yapısının uygunluğu, dil etiketleri gibi botlara doğru sinyal veren meta etiketleri yer almaktadır. Arama motorlarının bu kriterlerini yanı meta etiketlerini doğru kullanan siteler "Google" başta olmak üzere tüm arama motorlarının, sayfalarımızı daha kolay taraması ve okumasına olanak sağlar. Yanı HTML meta etiketlerini önemli bir SEO kriteri olarak bilmemiz gerekmektedir.

 

Temiz Kod Yapısı ile Site Hızı Optimizasyonu

Seo Temiz Kod Yapısı nasıl olur?

Arama motoru botları site taraması yaparken karışık bir kod yapısı düzeni ile karşılaştığında sitenin amacını tam olarak anlamayabilirler, bu sebeple temiz bir kod yapısı ve kullanılan H1, H6, li,ul, ol gibi HTML etiketlerini doğru kullanmalıyız. Aynı zamanda yavaş açılan, kasan sitelerden hepimiz şikayetçiyiz, ve hızla bu tarz siteleri terk etmekteyiz, bizimde başımıza böyle şeylerin gelmemesi için site hızına özen göstermek çok önemli bir konudur. Kullanıcılar sitemiz yüklenmeden sitemizi terk ederse bu bizim SEO kalite puanımıza olumsuz etki edecektir.

 

 

Kullanıcı Dostu Web Sitesi

 

Sitemizde geçirilen süre SEO açısında yükselme sağlayacak en önemli unsurdur, bu nedenle sitelerde kullanıcı deneyimi etkili olmaktadır. (UX) yanı kullanıcı deneyimi üzerinde biraz açıklama yapmak gerekirse, tasarlanan web sitelerinin kullanıcı dostu olması, yanı kullanıcılar aradıklarını kolayca bulması ve gerçekten bilgililerin açıklayıcı ve doğru olması gerekmektedir. Web sitelerinde, yanlış sayfalara atıfta bulunmak, veya aynı kelime üzerinden birden çok sayfaya atıfta bulunmak, karmaşık URL yapıları ve görsel tasarımı eksik olan, ve bu tarz kullanıcı odaklı olmayan, web site tasarımları, sadece kullanıcıların olumsuz etkisi yanı sıra arama motorlarından da olumsuz puan almaktadır. Kullanıcı deneyimi yüksek bir web sitesi nasıl olur? Sorusunu cevaplamak gerekirse, kolay kullanım, düzen ve anlaşılır olmak ana temeller arasında yer almalıdır. Kullanıcıların sitemizde rahatlıkla geziyor ve aradıklarını kolayca buluyor olması gerekmektedir. Tasarımda yazı boyutları, yazı fontları, görsel kalitesi, göz yormayan renklere ve site içi bağlantılarla yön gösteren web siteler kullanıcı dostu olarak nitelendirilir. SEO çalışmasındaki esas alınan hedef, kullanıcılara kaliteli , faydalı ve doğru bilgileri en kolay şekilde sunmaktır.

İletişim