Rakip Analiz Sistemi Yayında. Sıra Bulucu, Backlink ve DA/PA Sorgulama. Hemen Denemek İçin Tıkla!

Page Speedin Getirdiği Yeni Özellikler

Güncelleme Tarihi: 29.10.2022.

PageSpeed Insights, Google tarafından geliştirilen ücretsiz web sitesi sayfalarının performansını ölçen araçtır. SEO “ arama motoru optimizasyonu” herhangi bir web sitesi için yapılan çalışmaların tekniksel bütünlüğünü kapsayan site iyileştirme çalışmalarının bütünüdür. PageSpeed Insights yaptığı güncelleme ile Erişebilirlik, En İyi Uygulamalar, SEO adı altında 3 yeni özelliği sorgulama paneline ekleyerek web sitelerinin SEO stratejileri hakkında nasıl bir yol izlemesi gerektiğine dair veriler sunmaktadır. 

Pagespeed Insights, web sitelerinin sayfa görüntülenme oranlarını ölçerek, kullanıcı deneyimi üzerinde de etkin rol oynamaktadır. Web sitesi ziyaretçileri için siteniz ne kadar hızlı açılış sayfasına sahip olursa tıklama ve okunma oranı doğrusal olarak artar. Geç açılan yada açılmayan web siteleri ziyaretçilerin ürün veya hizmete karşı kararlarını etkilemektedir. Bunun yanı sıra açılış sayfası hızı Google Ads ‘te reklam verirken, reklamın açılış sayfası deneyimi, alaka, kontrol ve sonuçlar ilkeleri ile reklam performans gücünü etkilemektedir. 

Yani SEO çalışmalarındaki teknik çalışmaların doğru zamanda yapılması, başarılı Google Ads reklam stratejilerini destekler. PageSpeed Insights, yeni özellikleri ile kullanıcıların web sitesindeki eksiklerini tespit edip, göstererek Google arama motoru sıralamalarında ilk sayfaya ulaşmaları için nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini sunarak, SEO çalışmalarının başarıya ulaşmasını hedeflemektedir. Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz PageSpeed Insights panelinde yer alan sonuçlar ile sayfa hızı, içerik eksikleri, css, Javascript kodları, alt etiketler, meta etiketleri gibi SEO da önemli olan sayfa ve web sitesi iyileştirme önerileri sunmaktadır. 

PageSpeed Insights In Getirdiği Yeni 3 Özellik Nedir?
 

Performans 

Web sitelerinin sayfalarını ölçümleyerek, ne kadar hızlı açılıp açılmadığına dair detaylı bilgiler sunmaktadır. 

First Contentful Paint: Kullanıcıların herhangi bir web sayfasına girdikleri zaman içeriklerin yüklenmeden önce bulunduğu alan boyalı olarak gösterilir. PageSpeed Insights'da bu metriğe first contentful paint denir.

Time to Interactive:  TTI: Web sitesindeki ulaşılmak istenen sayfanın yüklenmeye başlamasından ana alt sayfalarının ve kaynakların yüklenmesine kadar geçen süreyi ölçümlemesi ve kullanıcıların hızlı bir şekilde sayfaya yanıt vermesidir. Sayfanın içerisindeki geçirdiği zaman olumlu olarak algılandığı için TTI işlevsel olarak sonuç vermeye başlar. 

Speed Index: Speed adın da anlaşıldığı gibi hız endeksi, herhangi bir web sayfasının öğelerinin ne kadar hızlı görüntü elde ettiğini gösteren web sayfası yükleme performans rapor metriğidir. Yani Speed ındex ile sayfalarınızın ne kadar sürede dışarıdaki kullanıcı ile bağlantı kurduğunu görüntüleyebilirsiniz. 

Total Blocking Time: Tarayıcının web sitesi ile alaka oluşturma süreçlerinde 50 ms den uzun taban alanı kat sayısı tarafından engellediğini ölçen metriktir. 

Largest Contentful Paint: Web sitesindeki kullanıcıların URL'yi istediği andan itibaren görüntü alanındaki en büyük görünür içeriklerini oluşturana kadar geçen süredir. Büyük öğeler resim veya video ise büyük metin öğesi olarak kabul edilir. PageSpeed Insights sayfa hızını buna göre ölçümler.

Cumulative Layout Shift: Web sitesi sayfaları yüklenirken kullanıcının kararlarını ölçmek için kullanılan metriktir. Ziyaretçilerin yükleme sırasında görünüm alanındaki başlangıç konumundan hareket ettiği düzen kayması hakkında bilgi verir. 

PageSpeed Insights, normal şartlarda raporun detaylarında sayfa görünümleri ile ilgili yukarıda belirttiğimiz temel unsurları sunarken, SEO araçlarını daha da genişleterek web sitelerinin eksiklerini ve hatalarını gösteren metrikleride geliştirdi. 

Erişilebilirlik: Web sitelerinin erişilebilirliğini iyileştirmek için fırsatları ve web sitesi eksiklerini ön plana çıkarır. Erişilebilirlik sorunları sadece alt küme de otomatik olarak algılanır. Web sitesi sorgulaması yaparken manuel erişilebilirlik sorgulama daha sağlıklı ve detaylı sonuçlar vermektedir. Erişilebilirlik için " en iyi uygulamaları"  [maximum-scale] özelliği yani kullanıcıların zoom ile sitenizdeki ürün veya hizmeti büyütme oranıdır. Erişilebilirlik te web sitesinin kuruluş amacına göre ürün veya hizmet sektöründe iseniz web sitenizdeki en çok zoom ile büyütülen içerikler ile ilgili metriklerdir. Erişilebilirlik özelliğinde yakınlaştırmaların devre dışı bırakılması durumunda kullanıcı deneyimi için az gören ve görmeyen bireyleri baz alarak sorun teşkil ettiğini ifade eder. 

Kontrast: Web sitelerinin ön veya arka panel görünümlerinin renk ayarlarını ve daha rahat okunmasını ölçen metriktir. Kullanıcı deneyimi için oluşturulması gereken renk tasarımları yok ise yeterli renk oranına sahip değildir diye uyarı verir. 

Adlar ve Etiketler: Adlar ve kontrollerde her sayfanın içerisinde yapılan site içi SEO işlemlerinin kullanıcı deneyimine tam olarak cevap verip, vermediğini ölçümler, kullanıcılara teknolojik araçlar ile daha iyi sayfa deneyimi sunar. 

Gezinme: Web sitesinde meta etiketlerinin nerede kullanılması gerektiğine dair bilgiler sunar. Ana sayfa başlık düzeni ve yazı biçimindeki hataları detayda gösterir. Yani özetle gezinirken dışardan web sitesinin sayfaları ve SEO çalışmalarında önemli olan meta etiketlerini doğrular. 

Manuel Olarak Kontrol Edilebilecek Öğeler: Manuel kontrol ile erişilebilirlik detayını PageSpeed Insights otomatik veri çektiği için, elle de kontrol sağlanmasını isteyerek detaylı olarak veriye ulaşmanızı sağlar. 

Başarılı Denetimler: Başarılı denetimlerin içeriğinde ise detaylı bir şekilde web sitesinin kaynak kodlarındaki eksiklikleri, alt etiket, HTML etiketleri, bağlantılar, title, Aria kimlikleri, komut dosyasını destekleyen ve desteklemeyen öğeler ile ilgili detaylı ölçümlere dayalı metrikler sunmaktadır. PageSpeed Insights başarılı denetimler için sayfa hız puanının artması için yapılması gerekenleri sunarak iyileştirme çalışmalarını desteklemektedir. 

Google PageSpeed Insights'ın Hız Optimizasyon Önerileri

Görsellerin sıkıştırılması 

HTML dosya boyutlarının küçültülmesi

Tarayıcının önbelleğe alınması

AMP kodlarının bulunduğu hızlandırılmış mobil sayfa kullanımı önerisi

JavaScript ve CSS kodlarının sıkıştırılması

JavaScript ve CSS kodlarının alt sayfalara taşınması

Sunucunun yanıt sürelerinin kısaltılması

CDN kullanım önerisi 

PageSpeed Insights son eklediği özellik SEO ‘da ise web siteleri için sayfa hızını temel metrikte eksik olarak belirleyip, meta name viewport etiketi ile kullanıcın sayfaya girdiğimdeki 300 ms ‘lik açılış sayfasını gecikmesini önleyen etiketlerin varlığını kontrol eder. Site içinde yer alan içeriklerin SEO uyumlu olup olmadığına dair bilgiler sunar. Alt etiket, görsel optimizasyon, title, description, li,ul,ol, h1 ile h6 etiketlerinin eksikliği hakkında bilgi verir. Sayfa dizini, site içerisinde bağlantılar var ise takip edip etmediğini alt alta listelenmiş başarılı denetimler raporunda sunmaktadır.  Bu raporda arama motorları için, eklenti içermiyor yazısının web siteniz için belirgin olmasını olması gerekmektedir. Arama motorları eklenti içeriklerini dizine ekleyemediği için sayfayı kısıtlayabilir. 

PageSpeed Insights web sitenizin mobil ve masaüstü cihazlar arası etkileşiminde nasıl sonuçlar verdiğine dair ölçümlenebilir metrikler ile kullanıcılara eklediği erişilebilirlik, SEO, en iyi uygulamalar yenilikleri ile raporlandırmayı detaylandırmıştır. Dijital Dünyada SEO çalışmaları yapan ve web sitesinin durumunu güncel olarak takip eden birçok SEO uzmanı ve dijital pazarlama uzmanı alanlarında görev alan bireyler için daha hızlı ve ücretsiz erişebilecekleri rapor sunmaktadır. Burada diğer SEO araçlarından farklı olarak site içi SEO performansını iyileştirme adımlarını daha çok ön plana çıkararak sayfa içi optimizasyon yönergeleri iyileştirmeleri ile arama sonuçlarında başarı sağlanması hedeflenmiştir.