Rakip Analiz Sistemi Yayında. Sıra Bulucu, Backlink ve DA/PA Sorgulama. Hemen Denemek İçin Tıkla!

Google’ın Faydalı İçerik Güncellemesi Geldi!

Güncelleme Tarihi: 01.11.2022.

Google’ın Faydalı İçerik Güncellemesi

Google önümüzdeki haftadan itibaren başlayacağını duyurdu; öncelikli olarak arama motoru trafiği amacı ile oluşturulmuş içeriklerden ziyade, kullanıcılar için yazılan orijinal ve daha faydalı içerikleri ön plana alarak, arama sonuçlarında arama yapan kullanıcıların faydalı içerikleri görmelerini sağlamak amacı ile "faydalı içerik güncellemesini" başlatacağını duyurdu. 

Bu süreçte içerik üreticilerin ve SEO uzmanlarının dikkate alması gereken öneriler var:

Google Algoritmaları, insanları faydalı bilgilere daha kolay ulaştırmak için her zaman iyileştirme çalışmalarına devam ediyor. Bu amaçla, kullanıcıların arama sonuçlarında içerik üreticiler tarafından, kendileri için yazılan daha orijinal faydalı içeriği görmelerini ve sorunsuz içerik deneyimi sunmaya yönelik olarak "faydalı içerik güncellemesi" adını verdiği güncellemeyi başlattı. Google'ın faydalı içerik güncellemesi hakkında içerik üreticileri ve SEO uzmanlarının bilmesi gerekenler var.

Google aslında şunu diyor; önce insan içeriğine odaklanın!

Yani faydalı içerik güncellemesi ile içeriklerinizi arama motorları trafiği için değil, kullanıcıları tatmin edici, faydalı bir içerik deneyimi sunmaya odaklanan içerikleri ödüllendirileceği bilgisini resmi olarak açıkladı. 

Peki, faydalı içerik güncellemesine uygun başarılı içerik ürettiğinizden nasıl emin olursunuz? 

 

  • İnsanlar içeriğinizi okuduklarında gerçekten faydalı bilgiler bulabilecekler mi?
  • İçeriğiniz gerçekten konuya hâkim kişiler tarafından üretildi mi?  veya derinlemesine bir araştırma sonucu emek harcanarak doğru bir şekilde oluşturuldu mu? Örneğin, bir hizmet ya da ürün hakkında gerçekten bilgi, uzmanlık içeriyor mu? 
  • İçeriğinizin birincil bir amacı veya odağını yansıtıyor mu?
  • İçeriğinizi okuyan kişiler; okuma amaçlarına ulaşmalarına yardımcı olacak şekilde konu hakkında yeterince doğru açıklama var mı?
  • İçeriğinizi okuyan insanlar tatmin edici bir deneyim yaşamış gibi hissedecekler mi?

Önce arama motorlarında listelenmek amacı ile oluşturulan içeriklerden kaçın.

Google” faydalı içerik” güncellemesinde yönergelere uygun yapılan SEO çalışmalarını geçersiz kılmaz. SEO, önce insanlar için oluşturulan faydalı içeriğe uygulandığında yararlı bir etkinliktir. Ancak, önceliği arama motoru trafiği olan içerikler, arama yapanların yetersiz bulduğu içerikler olmaktan ve sıralama kaybetmekten kurtulamazlar.

Google'ın faydalı içerik güncellemesindeki ilk amaç; Arama motorları için değil, kullanıcılar yani insanlar için içerik üretmeli olduğunuzun altını çiziyor. Aslında Google artık yapay zekâ yardımı ile insanlar gibi anlayabiliyor ve faydalı içerikleri daha hızlı tespit ederek kullanıcılarının önüne çıkarıyor. Faydalı içerik üretirken şuna da değiniyor; SEO'nun en doğru temellerini kullanarak, yönergelere uygun SEO çalışmalarının faydalı içeriklerin öne çıkmasında yardımcı olmaktadır. 

Faydalı içerik güncellemesi nasıl çalışır? 

Faydalı içerik güncelleme önümüzdeki hafta yayınlanmaya başlayacak ve tamamen kullanıma sunulması yaklaşık iki hafta kadar sürebilecek, güncellemenin sonucunda Google sıralamasında dalgalanmalar yaşanacağı kesin gözüküyor . Bu güncelleme, web sayfalarını sıralamak için diğer birçok sinyal arasında dikkate alınacak olup, site genelinde olumlu sinyallerle bütünleştirilerek sıralamaları etkileyecek, olumlu sinyaller arasında PageSpeed site hızı öncelikli rol oynayacak başka bir diğer etken olarak karşımıza çıkacaktır. Yeni güncelleme içerik değeri düşük, katma değeri olmayan arama sonuçları kalitesini düşüren içeriklerden temizleneceğini gösteriyor.