Rakip Analiz Sistemi Yayında. Sıra Bulucu, Backlink ve DA/PA Sorgulama. Hemen Denemek İçin Tıkla!

Dijital Pazarlamada Sosyal Medyanın Önemi

Güncelleme Tarihi: 01.11.2022.

Dijital pazarlamada sosyal medyanın önemi günümüzde insanların birbirleriyle rahatlıkla iletişim kurdukları, ulaştıkları etkili platformlardır. Dijital pazarlama aynı zamanda bu sosyal medya hesapları üzerinde de yapılabilmektedir. Sosyal medyanın öneminden bahsetmeden önce dijital pazarlamanın ne olduğu bilmek gerekir. 

Dijital pazarlama interaktif olarak kullanıcıların karşılıklı bir şekilde etkileşimini sağlayarak marka veya hizmetlerin dijital ortamda, sosyal medya hesaplarında reklam ve tanıtımının yapıldığı faaliyetlerdir. Bu alanda SEO, arama motoru optimizasyonu, e-posta pazarlama, içerik pazarlaması, görüntü ve reklam pazarlaması, mobil pazarlaması ve sosyal medya pazarlaması gibi işlemler dijital pazarlama dahilinde yapılmaktadır. 

Dijital pazarlama aynı zamanda sosyal medya üzerinde de yapılan bir pazarlama tekniğidir bu nedenle sosyal medya pazarlaması de denilmektedir. Ürünler ve markalar kullanıcıların ilgiyle kullandıkları sosyal medya platformları üzerinden yapılmaktadır. Dijital pazarlamada sosyal medyanın önemi 

Dijital pazarlamada sosyal medyanın önemi bu alanlarda ürünlerinin ve markalarının reklam ve pazarlama işlerini yapan şirketler tarafından dikkate alınmalıdır. Sosyal medya hesaplarında tanıtım ve reklam içerikleri hazırlarken mutlaka gerçekçi ve inandırıcı olmalısınız. Her an aktif olarak kullanıcıların size ulaşmasını sağlamalısınız. Kullanıcılar çoğu zaman almak istedikleri ürünlerle ilgili kesin bilgi sahibi olmak isterler. Bu durumsa sosyal medya uzmanları müşterilerle birebir online olarak görüşerek tanıtımın yapıldığı ürün hakkında bilgi vermek zorundadırlar. 

Kullanıcılar sosyal medya uzmanlarına ulaşmadıkları zaman hemen o hesaptan uzaklaşırlar. Dijital pazarlamacılar sosyal medya trendleri hakkında çok iyi bilgiye sahip olmalıdır. Kullanıcılar en çok nelere, neden ilgi gösteriyor. Bu anlamda piyasa araştırması yaparak kullanıcıların ilgi duyduğu trendler üzerinden reklam ve tanıtımlarını yapmalıdır.

Dijital Dünya'da Sosyal Medya Kullanmanın Avantajı

 

 • Geleneksel çalışmalara kıyasla "sosyal medya pazarlamacılığı" daha düşük maliyetlere sahiptir.
 • Dijital araçlar "sosyal medya pazarlamacılığı ile daha pratik kullanılır.
 • Dijital Dünya’da "sosyal medya tasarımları" ile kullanıcı deneyimi (UX) artar.
 • Dijital pazarlamada "sosyal medya pazarlamacılığı" ile çift yönlü iletişim kurulur.
 • Dijital Dünya’da "sosyal medya kitleleri ile daha ayrıntılı kitle segmentleri ortaya çıkarılır.
 • Dijital pazarlamanın "sosyal medya pazarlaması" ile doğru zamanda doğru kullanıcıya ulaşma olanağı artar.


Aksi halde iyi bir tanıtım ortaya çıkmaz ve ürünlerinde satışı gerçekleşmez. Kullanılan içerikler ve görsellerin ürünü çok iyi anlatmalı ve yansıtmalıdır. Bu postlar kullanıcıları satın almaya yönelik olacak şekilde ikna edecektir. Orijinal fotoğraflar ve videolar oluşturulmalıdır. Kopya fotoğraflar görsellik açısından inandırıcı olmayacağı için kişilerde satılan ürünlerin gerçek olmadığını ya da kalitesiz olduğunu düşünmeye başlarlar. Müşterilerinizle sürekli olarak diyalog halinde olun, onları tercihleriyle birlikte çok iyi tanımalısınız. İletişim güçlü olduğunda hedef kitlenizi yakından tanımış olursunuz. 

 • Böylece onların isteklerini az çok tahmin edebilirsiniz.
 • Sosyal medya iletişiminin bu anlamda rolü büyüktür.
 • Tüketici sadakatini sağlamlaştırmak için sosyal medya üzerinden paylaşımlarınızı aksatmadan gerçekleştirmelisiniz.
 • Aktif olmayan bir sosyal medya hesabı arama motorlarında da en yüksek sıralarda görünmez.
 • Bunun için sosyal medya da çok aktif ve görünür olmalısınız.
 • Ürün fotoğraflarınızı çok iyi bir şekilde, içeriğe uygun olarak çekmelisiniz.
 • Bu anlamda sosyal medya uzmanlarının çok iyi fotoğraf çekmesi ve tasarımdan anlamaları önemli bir avantajdır.


Dijital pazarlama ve sosyal medya ilişkisi nedir

Dijital pazarlamada sosyal medyanın önemi denince akla en çok kullanılan Google dizin sıralaması gelmektedir. Dijital pazarlama denince akla arama motoru optimizasyonu gelir. Ürünlerin içerikleri yazılırken SEO’nun çok iyi bir şekilde yapılmalıdır. Google web sitelerinin dizinini hazırlarken SEO’ya göre yapmaktadırlar. Sitelerin ve sosyal medya platformlarının sürekli aktif olması gerekmektedir. Google’ın belirlediği kriterler doğrultusunda içeriğin kelime sayısı ve SEO teknikleri uygulanmaktadır.

Dijital pazarlama web siteleri, sosyal medya platformları aracılığıyla ürünler hakkında görsellerle desteklenen bilgilerin verilmesiyle yapılan stratejik çalışmalardır. Bu işleri empati yeteneği güçlü, eğitimli, yetenekli ve internete meraklı, sabırlı kişiler tarafından yapılması yararlı olacaktır. Günümüzde sosyal medya platformlarını en etkili kullananlar e-ticaret işletmeleri ve influencerlardır. İşletmeler ürünlerini, markalarının tanıtımı bu kişiler aracılığıyla gerçekleştirmektedir. 

Dijital pazarlama kısa sürede milyonlarca kişiye ulaşan ve marka popülerliğini arttıran çalışmalar bütünüdür. Bu çalışmalar bütünün en önemli sıralaması ise içerik, fotoğraf, videodur. Bu materyaller üzerinden uyumlu ve bütünlük içeren postlar paylaşırsanız kısa sürede markanızın bilinirliliğini sağlamış olursunuz. Bunun yanı sıra ürünlerinizin kaliteli ve güzel olması da reklamın doğru ve gerçekçi bir şekilde yapılmasını kolaylaştıracaktır.