Rakip Analiz Sistemi Yayında. Sıra Bulucu, Backlink ve DA/PA Sorgulama. Hemen Denemek İçin Tıkla!

Backlink Nedir?

Güncelleme Tarihi: 28.11.2022.

Backlink Nedir?

Herkesin anlayacağı ve çok kolay bir şekilde backlink açıklaması yapmak gerekirse; bir internet sitesinden başka bir siteye, hatta bir sayfadan başka bir sayfaya verilen linke backlink denir. Backlink “geri bağlantı” demektir. Siteler ana sayfasından veya herhangi bir alt sayfasından anahtar kelime, yazı veya bir görselden birbirlerine geri bağlantı vererek backlink sağlamış olurlar.

İki Ana Backlink Türü Vardır. Bunlar, Dofollow ve Nofollow Backlink Olarak Bilinir

Dofollow ve nofollow backlink arasındaki farkı çok basit bir şekilde açıklamak gerekirse. Dofollow backlink Googlebot için takip et sinyali verir. Nofollow backlink ise Googlebot için takip etme komutu verir. 

backlink nedir

Dofollow Backlink Nedir?

Dofollow backlink SEO’nun en etkili silahlarından biridir. Neden mi? Dofollow backlink bir siteye verilerek, Google’a link verilen siteye referans olduğunu belirtmiş olur. Kaliteli bir site farklı bir siteye link verirse, Googlebot verilen link dofollow olduğu için linki takip ederek link verilen siteye gider ve siteyi taramaya okumaya başlar. Aynı zamanda link veren sitenin kalitesine göre, okuduğu içeriğin kalitesine göre o siteye puan verir.

Peki bir siteye dofollow backlink nasıl verilir? aşağıda belirtmiş olduğum link kodu bir dofollow link verme kodudur.

<a href=”https://www.seoconsol.com/”>SEO Consol</a>

Nofollow Backlink Nedir?

Bir siteye backlink verirken dofollow değilde, nofollow olarak backlink verdiğinizde, Googlebot bu backlinkleri takip etmez, bu backlinkler kullanıcıları bir bilgiye yönlendirmek amaçlı verilen linklerdir. Yanı okuyucuları faydalı bir bilgiye yönlendirirken nofollow backlink vermeniz yeterlidir. 

Peki bir siteye nofollow backlink nasıl verilir? aşağıdaki link kodu ise nofollow link verme kodu olarak kullanılır.

<a href=”https://www.seoconsol.com/” rel=”nofollow”>SEO Consol</a>

Backlink Sorgulama - Geri Bağlantı Denetleyicisi 

SEO Consol' Backlink Checker tamamen ücretsizdir ve detaylı backlink raporu sunar. İsterseniz profesyonel backlink sorgulama aracımızın gücüne bir göz atın. SEO Consol'den ücretsiz backlink sorgulama aracı, dilediğiniz sitenin geri bağlantılarını kontrol edebilirsiniz.

backlink sorgulama

SEO Stratejisi Çok Önem Taşımaktadır

SEO'da çalışmasına başlamadan önce stratejik bir SEO planı çıkarmak gerekir. Yapılan planlama doğrultusunda SEO çalışması yapılacak site için, sektör analizi, rakip analizi, anahtar kelime araştırması üretilecek içeriklerin tamamının daha SEO’ya başlamadan belirlenmesi ve planlanması çok önemlidir. SEO hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz SEO Nedir? sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Backlink çalışmasına ne zaman başlanacağı, uzun süreli bir çalışma olacaksa kendi backlink ağını oluşturmak gibi kararlar, SEO çalışmasına başlamadan planlanırsa SEO’ya bir, sıfır önde başlamış olursunuz.
 

Kaliteli Backlink Nedir?

Kaliteli backlink sitenize link veren sitenin domain yaşı ve Google arama motorundaki konumu olarak değerlendirilebilir. Dizine eklenen sayfası, alan adı yaşı, sitenin düzenli olarak güncellenmesi ve DA/PA değeri gibi özellikleri yüksek olan sitelerden sağlanan backlinkler kaliteli backlink olarak sayılır. Yeni açılan çok az sayfası olan güncel tutulmayan sitelerden alınan backlinkler zayıf backlink olarak adlandırılır.

Kaliteli backlinkler ile web sitenizin Google’da daha üst sıralarda yer alması ve daha sık taranması için önemli SEO sıralama faktörleri arasında en önemli olan bir dış SEO çalışmasıdır. 

SEO alanında yeniyseniz ve sitenizi sıralamada yükseltmek istiyorsanız muhtemelen backlink nasıl alınır etkisi nedir?  ve neden bu kadar önem taşıdığını bilmiyor olabilirsiniz. Bu makalede size backlink kavramına ait bilmeniz gereken her şeyi anlatmaya çalışacağım.

Backlink Çeşitleri Nelerdir?

 • Rakip Backlink
 • Haber Backlink
 • Yorum Backlink
 • Profil Backlink
 • PDF Backlink
 • Dizin Backlink
 • Blog Backlink
 • Sosyal Backlink
 • Footer Backlink
 • Marka Görsel Backlink
 • News Kayıtlı Tanıtım Backlink

Yukarıda listelediğim backlink çeşitlerinden en etkili olanlarını ve nasıl elde edebileceğiniz hakkında daha detaylı bilgilerle makaleme devam edeceğim. Umarım sizler için iyi bir deneyim olacaktır.

backlinks